„Żółty Tydzień” to ogólnopolska akcja, która ma na celu zwiększenie dostępu do szczepień przeciwko WZW typu A i WZW typu B osobom, które dotychczas nie zostały uodpornione przeciwko tym chorobom. Szczegółowe informacje na temat zasad uczestnictwa w tej akcji można uzyskać pod naszym numerem telefonu 12 265 00 75, a poniżej garść wiedzy przygotowanej za zgodą Organizatora.

Jest to już XXVI edycja tej akcji i trwa od 15 do 26 kwietnia 2013, podczas której prowadzona jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A (WZW A) i typu B (WZW B) oraz popularyzacja szczepień ochronnych.

Komu zagraża wirusowe zapalenie wątroby?

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które nadal stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi1,2,3. Ważną rolę odgrywa wiedza na temat choroby, świadomość, w jaki sposób można jej uniknąć oraz przekonanie o zaletach skorzystania ze szczepień, które długotrwale zabezpieczą i uodpornią organizm.

WZW A, zwane potocznie przez pacjentów żółtaczką pokarmową, to choroba, która występuje praktycznie na całym świecie1,5,7 . Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą lub przez spożycie skażonej wirusem żywności lub wody4,5,7

,,W chwili obecnej głównie zagrożone WZW typu A są osoby podróżujące do Turcji, Tunezji, Egiptu. Nie ma żadnej wątpliwości, że każdy kto podejmuje właśnie plan wakacyjny w takich krajach, powinien być zabezpieczony przeciwko WZW typu A poprzez szczepienie’’ – informuje prof. Andrzej Radzikowski z Kliniki Gastroenterologii i Żywienia Dzieci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Stuprocentowej gwarancji ochrony przed zachorowaniem nie daje nawet zakwaterowanie w ekskluzywnym hotelu i zachowanie podstawowych zasad higieny, ponieważ do zakażenia może dojść poprzez umycie zębów zainfekowaną wodą lub spożycie jej w postaci lodu w drinku5,6,7. Najskuteczniejszą formą profilaktyki WZW typu A są szczepienia ochronne5.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to jedna z najgroźniejszych chorób, niezwykle zaraźliwa – podkreśla prof. Andrzej Radzikowski – HIV jest stukrotnie mniej zaraźliwy od wirusa wszczepiennego zapalenia wątroby typu B. Każda osoba, która ma zaplanowany zabieg, który narusza ciągłość powłok skórnych powinna być zabezpieczona przeciwko WZW typu B.

Do zakażenia WZW B wystarczy zaledwie kropla krwi7, dlatego niebezpieczne dla naszego zdrowia mogą być zabiegi wykonywane w zakładach fryzjerskich, kosmetycznych czy salonie tatuażu. Duże ryzyko zakażenia niosą też kontakty seksualne z osobą zakażoną wirusem HBV2,7.

Uważam, że każdy Polak – młody, stary, zdrowy, schorowany powinien być zaszczepiony przeciwko wszczepiennemu zapaleniu wątroby i zabezpieczony przez to przed wszystkimi powikłaniami wynikającymi z tej choroby. Szczepienie przeciwko WZW typu B i WZW typu A jest dostępne cały rok, ale Żółty Tydzień to jest czas kiedy mobilizujemy świadomość Polaków przeciwko tym chorobom i należy taką możliwość wykorzystać – podsumowuje prof. Andrzej Radzikowski.

Po pierwsze profilaktyka

Punkty szczepień biorące udział w akcji Żółty Tydzień oferują szczepionkę skojarzoną, uodparniającą przeciwko obu typom wirusa (standardowy schemat szczepienia składa się z 3 dawek – pierwszą dawkę podaje się w dowolnie wybranym terminie, drugą dawkę po upływie 1 miesiąca, a trzecią po upływie 6 miesięcy od podania pierwszej dawki) oraz szczepionki monowalentne, czyli takie, które chronią przed jednym z typów wirusa. W przypadku WZW typu A podaje się szczepionkę w 2 dawkach w odstępie 6-12 miesięcy. Podstawowy schemat szczepienia przeciwko WZW typu B obejmuje 3 dawki, drugą po miesiącu od pierwszego szczepienia a trzecią po 6 miesiącach od pierwszej dawki. Należy pamiętać, że tylko przyjęcie pełnego cyklu szczepienia zapewnia długotrwałą ochronę przed zakażeniem wirusem zapalenia wątroby typu A i typu B8.

Więcej informacji na temat profilaktyki wirusowych zapaleń wątroby znajdują się na stronie www.zoltytydzien.pl.

Źródło: www.zoltytydzien.pl.

Piśmiennictwo:

  1. WHO, Hepatitis A, Departament of Communicable Diseases Surveillance and Response, 2000. [http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/HepatitisA_whocdscsredc2000_7.pdf]
  2. WHO, Hepatitis B, Departament of Communicable Diseases Surveillance and Response, 2002. [http://www.who.int/csr/disease/hepatitis/HepatitisB_whocdscsrlyo2002_2.pdf]
  3. E. Duszczyk, E. Talarek, Szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A – nowe wyzwanie na obszarach objętych powodziami, [w:] Zakażenia, 5/2010, Warszawa 2010, s. 116.
  4. W. Magdzik, Wirusowe zapalenie wątroby typu A (wzw A) Stan wiedzy i działalności praktycznej w zakresie zapobiegania i zwalczania zachorowań, Warszawa 2005, s. 39-40
  5. M. Pokorska-Lis, Wirusowe Zapalenie Wątroby typu A w podróży – zasadność profilaktyki, Zakażenia, 4/2010.
  6. A. Spira, A review of combined Hepatitis A and hepatitis B vaccination for travelers. Clin Ther. 2003 25(9):2337-2351.
  7. http://www.pis.lodz.pl/wzw_tz.htm, data dostępu 14.09.2011
  8. Charakterystyka Produktu leczniczego firmy GSK.

data wpisu: 2013.04.15