Jako lekarze mamy obowiązek ustawicznego dokształcania się, realizujemy go m.in. poprzez uczestnictwo w różnych konferencjach, zarówno w kraju, jak i za granicą. Nie wspominamy o tym na co dzień, gdyż aktualizowanie naszej wiedzy medycznej jest dla nas nie tylko obowiązkiem, ale także przyjemnością, zdecydowana większość z nas po prostu chce być na bieżąco z bieżącymi informacjami. Jednakże o jednej konferencji koniecznie chcę w tym miejscu wspomnieć, bowiem moim zdaniem jest to jedna z najlepszych, jeśli nie najlepsza konferencja z zakresu chorób wewnętrznych w Polsce, a odbywa się w Krakowie.

Mowa o McMaster International Review Course in Internal Medicine (MIRCIM), w dniach 6-7 maja 2016 odbyła się II edycja. MIRCIM jest kursem doskonalącym z chorób wewnętrznych, organizowanym przez wydawnictwo Medycyna Praktyczna i McMaster University (Kanada), który jest kolebką evidence-based medicine (EBM) oraz problem-based learning (PBL), pod auspicjami International Society of Internal Medicine i European Federation of Internal Medicine.

Miałem przyjemność uczestniczyć w pierwszej edycji w 2015 roku, z olbrzymią przyjemnością oczekiwałem i uczestniczyłem w tegorocznej.

W 2016 roku MIRCIM zgromadził ponad 500 uczestników z blisko 30 krajów, od Kanady, przez kraje Europy i Bliskiego Wschodu, po RPA, Koreę Południową i Nową Zelandię. Podobnie jak w poprzednim roku najlepsi wykładowcy z całego świata w sposób niezwykle przystępny omówili najnowsze, wiarygodne i istotne dla codziennej praktyki informacje.

Do zobaczenia za rok!

Tomasz Gruziel

data wpisu: 2016.05.10