Wiemy już od jakiegoś czasu, że zanim położymy się plackiem na plaży, aby przywieźć piękną opaleniznę z urlopu, koniecznie powinniśmy posmarować się kremem z filtrem przeciwsłonecznym. Po pierwsze – aby uniknąć poparzenia słonecznego, po drugie – by chronić się przed czerniakiem. Badacze australijscy zajęli się innym problemem, a wyniki opublikowali w tym roku w specjalistycznej prasie. Czy codzienne stosowanie filtru przeciwsłonecznego spowalnia starzenie się skóry?

Przez 4,5 roku obserwowano 903 osoby  <55 r.ż., które losowo przydzielone zostały do jednej z dwóch grup: jedna grupa nakładała krem z filtrem przeciwsłonecznym (SPF) 15+ codziennie rano na skórę twarzy, szyi, ramion i rąk oraz ponownie przy zwiększonym poceniu, po kąpieli lub po kilku godzinach przebywania na zewnątrz pomieszczeń; grupa druga stosowała krem z filtrem w sposób dowolny. Starzenie się skóry oceniano za pomocą badania mikrotopograficznego (stopień nierówności  powierzchni silikonowych odcisków badanego fragmentu skóry grzbietu ręki w skali od 1 – skóra niezmieniona, do 6 – bardzo zaawansowane zmiany.

Po okresie obserwacji stwierdzono jednoznacznie, że u dorosłych osób w wieku <55 lat codzienne stosowanie na odsłoniętą skórę filtru przeciwsłonecznego 15+ zwolniło starzenie się skóry. Jednocześnie udowodniono, że doustne przyjmowanie B-karotenu nie wykazało podobnego wpływu.

W komentarzu do badania podkreślono, że chociaż wiedza o szkodliwej roli promieniowania słonecznego w wywoływaniu nowotworów skóry jest coraz powszechniejsza, to nie zawsze przekłada się ona na właściwe zachowanie – tj. unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce czy też stosowanie preparatów ochronnych przed UV, zaś skuteczność tych preparatów zależy przede wszystkim od ilości i częstości ich aplikacji, a nie tylko od wartości wskaźnika protekcji. O czym warto pamiętać nie tylko podczas letniego urlopu, ale przez cały rok. Co nie tylko zmniejszy ryzyko zachorowania na czerniaka i inne nowotwory skóry, ale także spowolni proces jej starzenia.

źródło: M.C.B. Hughes i wsp.: Sunsrceen and prevention of skin aging: a randomized trial. Ann. Intern. Med., 2013; 158: 781-790. Omówienie pracy: Medycyna Praktyczna 9/2013; 83-84